Jiří Čermák

Cermak.photo | ImageCompany.cz

Kalibrace monitoru

Nabízím pro zájemce z řad (nejen) digitálních fotografů službu kalibrace monitorů profesionální sondou Datacolor Spyder 5. Kalibruji monitory pro svojí osobní potřebu fotografa a rád s kalibrací pomohu i Vám.Osobně kalibruji IPS grafické monitory DELL včetně širokogamutových. Kalibrovat lze ale prakticky jakýkoli monitor

Proč kalibrovat?

Kalibrace je důležitá proto, abyste na monitoru viděli barvy stejně jako na ostatních kalibrovaných monitorech a především pak při tisku. Velmi vhodné je pro produktovou fotografii, kde je důležité zachování správných barev produktu.

Cílem kalibrace je dosáhnout stavu kdy barvy použité na vstupu (monitor, digitální fotoaparát, skener...) vypadají stejně během úprav a na výstupu (webstránka, webová fotogalerie, tisk).

Jak se kalibruje?

Objektivní metodou kalibrace je použití kalibrační sondy a příslušného SW, které vytvoří standardizovaný ICC profil. Sonda se umístí na monitor, provedou se úpravy jasu a kontrastu a program proměří definované barevné odstíny a na základě měření vytvoří barevný ICC profil monitoru. ICC profil zohledňuje jak monitor, tak grafickou kartu počítače a proto je nutné pro každou kombinaci vytvořit specifický profil. Typicky tedy např. pro notebook, pokud se k němu připojuje kvalitnější externí monitor, je vhodné vytvořit dva ICC profily. Jeden pro LCD displej notebooku, druhý pro používání s externím monitorem.

Sonda Datacolor Spyder 5 poskytne kvalitní profil monitorů (LCD včetně LED podsvícení nebo širokogamutových displejů) tak i laptopů. Při kalibraci lze zohlednit i vliv okolního osvětlení.

Kalibrovat lze na PC (Windows 10, 8 (32/64 bit), 7 (32/64 bit), XP (32 bit), Vista (32/64 bit) i MacOS. Nutná je přítomnost USB portu.

V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat.